V čom sa rýpe Lopatka?

Autor: Boris Lukáč | 25.2.2012 o 14:31 | Karma článku: 7,32 | Prečítané:  533x

Ako súčasný konzultant pre efektívny manažment ľudských zdrojov a organizácie firiem a bývalý Country manager minimálne dvoch stredne veľkých firiem viem, že ľudia prinášajúci do firmy reálne peniaze sú vyvažovaní zlatom a nosení na rukách.

Ako súčasný konzultant pre efektívny manažment ľudských zdrojov a organizácie firiem a bývalý Country manager minimálne dvoch stredne veľkých firiem viem, že ľudia prinášajúci do firmy reálne peniaze sú vyvažovaní zlatom a nosení na rukách.

Ak zoberiem za pravdivé zverejnené údaje o výsledkoch práce šéfa Sociálnej poisťovne, musím uznať, že dokázal omnoho viac ako jeho predchodcovia za celé ich funkčné obdobie. Spravovať Sociálnu poisťovňu v štýle dobre hospodáriacej súkromnej firmy vrátane razantného vymáhania pohľadávok je novinkou. Otvorenie pobočiek verejnosti vtedy, keď to občania potrebujú, je v riadení štátnej správy takmer nevídané (ale nechcem krivdiť napríklad Daňovému úradu). Jeho činnosť nepriniesla (zatiaľ) žiadny škandál, aféru či nevysvetlené ulievanie peňazí bokom. Stavby Sociálnej poisťovne, o ktorých (niektorých) sa rozprávali legendy, sú objektívne označené vedením za prebytočné...

Ak je teda pravdivé, že pán Lopatka priniesol viac ako 100 mil. EUR do kasy Sociálnej poisťovne a má za to dostať 55.400 EUR, čisto obchodníckym pohľadom predstavuje jeho odmena 0,055% zo získanej sumy pre štát, dôchodcov, budúcich dôchodcov, invalidov atď. Inak by to znovu šlo z našich daní a neplatiči by sa nám zasa raz rehorali do tváre. A my, čo platíme dane, sme na to trochu alergickí, prepáčte nám.

Ten, kto má odvahu spravovať veľkú firmu s veľkými peniazmi a veľkými rizikami, si zaslúži metál a doživotnú úctu, pokiaľ to robí dobre. Súčasný šéf Sociálnej poisťovne má primerané vzdelanie, skúsenosti a referencie na to, aby sme ho posudzoval ktokoľvek z ulice len na základe platu a odmeny. Preto mi nejako nesedí celá hystéria okolo odmeny, ktorá je, z pohľadu súkromného sektora (v ktorom som sa pohyboval takmer celú moju kariéru) úplne smiešna. A, aj keď pána Lopatku nijako špeciálne nepoznám, mám za to, že nie je na tú sumu odkázaný. Má sa teda každý manažér, ktorý má odvahu na zmeny a prinesie hmatateľné výsledky, strachovať, že nakoniec aj tak bude „posudzovaný ľudom“? Vrátime sa k čisto politickým nomináciám lojálnych vykonávateľov?

Ak má byť momentálna diskusia o navrhovaných odmenách pána Lopatku prejavom novodobého populistického rovnostárstva v mene lepšieho volebného výsledku (v akýchkoľvek voľbách), povedie to k ďalšiemu prehlbovaniu marazmu v štátom riadených firmách, k novým skorumpovateľným manažérom a vzájomnému prihrávaniu zákaziek medzi kamarámi a priaznivcami kohokoľvek a čohokoľvek.

Všetci, vrátane úradu vlády a pani premiérky, snáď prepáčia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?